A terep vizsga szablyai
1. Indts
1.1. A lovas indulsra a jelet az A s D szakaszok elejn egy indt brnak kell adnia. A lovas lovval nem indulhat el addig, amg arra start jelet nem kap az indt brtl. A start jel elhangzsa eltti elinduls a Bri testlet ltal megtlt kizrst vonja maga utn. A lnak az indts pillanatban nem kell ll helyzetben lennie, de elnyt sem szerezhet repl start segtsgvel. A versenyz szmra megfelel idben elre kell jelezni indulsi idejt, viszont az mr a lovas felelsge, hogy el is induljon az indts idejekor.
1.2. Az indts megknnytse rdekben az indts helyn a D szakaszok elejn clszer 5X5 mteres indt bokszot pteni amelynek egy vagy kt oldala nyitott legyen, hogy a l bejutsa majd elindulsa ne legyen akadlyoztatva. Valamennyi versenyznek ebbl az indt bokszbl kell indulnia. A lovas lehetsge s joga, hogy a start eltt a bokszot krl lovagoljon, abba be s ki illetve azon thaladjon. Egy segt bevezetheti a lovat a start bokszba s az indts pillanatig, azt foghatja. Az indts pillanattl a lovas hivatalosan a plyn van amikor is tovbbi segtsg szmra nem nyjthat.
1.3. Amennyiben a versenyz az indt jelnl hamarabb indul el az induls ideje lejegyzsre kerl, tnyleges lovaglsi idejhez pedig 5 msodpercet kell adni bntetsknt.
1.4. Az indts leksse
1.4.1. Ha a versenyz ksve rkezik be az A szakaszrl, akkor az indtsi ideje a berkezshez lesz igaztva.
1.4.2. Amennyiben a versenyz nem ll kszen az indulsra a D szakaszokon gy a starter az albbi esetekben engedlyezheti a lovas indulst abban az idben amikor arra kszen ll.:
-Kssben lv versenyzt sem a soron kvetkez versenyz eltt, sem utna nem indtja el a starter amennyiben ezzel a kvetkez versenyz lovaglst akadlyozn vagy veszlyezteti.
-Amennyiben ksi indtsra kerl sor gy a tnyleges indtsi idhz kpest kell a lovas idejt mrni. .
2. Idmrs
2.1. Alap id
A kirt tvolsg kirt irammal trtn teljestse adja meg a szakasz alap idejt. Brmely szakasz alap idnl hamarabb trtn befejezse nem szolgltat j pontokat. Az alapid tllpse esetn, egszen az idhatr elrsig minden megkezdett msodpercrt hibapontot kap a lovas.
2.2. Idhatr
A s D szakaszokon az idhatr, az alapid ktszerese.
2.3. A terepverseny idejnek mrse: amennyiben a versenyzt egy hivatalos szemly meglltja brmelyik szakasz, brmelyik pontjn, az jraindts s a megllts kztti idt feljegyzik s a teljes szakasz teljestsi idejbl levonjk.
3. Plyatveszts
Valamennyi szakaszon kijellt sszes ktelez thaladsi helyen, kapun, akadlyon belertve azok elemeit s/vagy opciit, alternatvit, egyms utn, sorrendben ktelez thaladni. Egyb esetben kizrst von maga utn. A plyt valamennyi fehr s piros zszl figyelembe vtelvel kell lovagolni s ktelez azok kztt thaladni kizrs terhe mellett. Valamely mr lekzdtt akadly jra ugratsa tilos, kizrst von maga utn, amely all a megkezdett kombinci kpez kivtelt, ha a nem teljestett elem ugratsa mskpp biztonsgosa nem oldhat meg.
4. Iram s lrl szlls
4.1. Az A s D szakaszok startja s clja kztt a lovasok alapveten szabadon vlaszthatjk meg jrmdjukat. Az A szakaszon engedlyezett, hogy a lovasok lovaikrl leszlljanak s gyalogosan folytassk az utat lovuk mellett mg a ktelez thaladsi pontokon is.
4.2. A D szakasz startja s clja kztt a lovasok szabadon vlaszthatjk meg jrmdjukat, de az sszes fehr s piros zszl kztt lhton kell thaladniuk. Lrl szlls akadly lekzdse kzben fggetlenl attl, hogy akaratlagos volt-e vagy sem bntetst vonja maga utn. A D szakasz tbbi pontjn, az akadly lovaglsval sszefggsbe nem hozhat lrl ess, buks, lrl szlls nllan nem bntetend, de az alapidt rint tnyez.
5. Elzs
5.1. Brmely versenyz, akit egy soron kvetkez versenyz utolrt azt az elznek el kell engednie. Az elzst vgrehajt versenyz az elzst a legnagyobb krltekintssel s csak biztonsgos krlmnyek kztt teheti meg.
5.2. A elzs alatt ll versenyznek ktelez a hivatalos szemlyek tmutatsait kvetni. Amennyiben a megelzs alatt ll versenyzt ppen az ugrats folyamata kzben rte utol a kvetkez versenyz gy t csak abban az esetben szabad megelzni, ha egyik versenyzt sem veszlyezteti az elzs.
5.3. Amennyiben egy versenyz akaratlagosan htrltat egy t elzni kvn versenyzt vagy nem kveti a hivatalos szemly tmutatsait esetleg veszlybe sodor egy msik versenyzt akkor t a Bri Testlet kizrhatja a versenybl.
5.4. Az id ameddig egy adott versenyzt feltartanak elzse alatt feljegyzsre kerl, majd kivonjk a teljes idbl amely alatt sikerlt a plyt teljestenie.
6. Bajban lev versenyz
6.1. Amennyiben egy l adott akadly lekzdse kzben arra olyan mdon felakad, hogy segtsgnyjts nlkl nem tud tovbb haladni vagy a felakadssal srlst okozhat magnak akkor a lovast leszllsra ktelezik lovrl s kizrhatjk a tovbbi versenybl.
6.2. Az adott akadly brja dnti el, hogy a bajban lev l kiszabadtsa rdekben szt kell-e szedni az akadly egy rszt vagy milyen egyb segtsgnyjtsra van szksg.
6.3. Az id attl a pillanattl kezdve, hogy a lovast lrl leszllsra utastottk s az akadlyt jra ptettk, majd a lovasnak jelet adtak az indulsra lejegyzsre kerl, amelyet kivonnak a teljes idbl, ami ahhoz kellett, hogy befejezze a versenyt.
7. Versenyzk meglltsa
7.1. Abban az esetben, ha egy bajban lev lovas az akadlyban felakadva zavarja egy kvetkez lovas tovbbjutst vagy mg nem ptettek vissza egy l kiszabadtsa rdekben sztszedett akadlyrszt, trtt akadlyt vagy brmely az elbbiekhez hasonl krlmny ll fenn a soron kvetkez lovast ktelez meglltani.
7.2. A megllts rdekben az rkez lovas el egy hivatalos szemlynek kel killnia. Ajnlott egy srga zszlt lengetnie, illetve rthet mdon a lovas tudtra adnia, hogy meg kell llnia. A megllts figyelmen kvl hagysa a Bri Testlet kizrst vonhatja maga utn.
7.3. A versenyzket a hivatalos szemlyek megllthatjk – idejk korriglsval – a plya brmelyik pontjn.
8. Engedly nlkli segtsgnyjts
8.1. Brmely, kvlrl, egy msodik szemly rszrl rkez, a l s/vagy lovas feladata megoldsnak elsegtsre, tmogatsra rkez segtsgnyjts, fggetlenl attl, hogy jogosnak tnik vagy sem „Engedly nlkli segtsgnyjtsnak” minsl s ezrt a versenyzt a Vezet Br – javaslat alapjn – kizrhatja a versenybl.
8.2. A 8.1. kifejtse, nevestetten tilos:
Akaratlagosan versenyzknt csatlakozni egy msik versenyz mell a plyn s azt ksrni.
Brmilyen jrmvel, kerkprral, gyalogosa vagy lhton eltte, mgtte vagy mellette kvetni egy versenyzt a plya vonaln.
Olyan embereket lltani a plya mell, akik segtenek az tirnyban s az thaladsi pontok megtallsban.
Akadly mell lltani valakit annak rdekben, hogy azzal segtse a lovat az akadly lekzdsben.
Megvltoztatni brmely akadlyt, zszlt tbaigazt tblt, jelzst, figyelmeztetst, kordont, ktelet, ft, gat, drtot vagy kertst fggetlenl attl, hogy az lland vagy sem.
A fenti szablyok szellemisgbl fakad brmely jellegben egybees szablysrts.
8.4. Azon nzk s hivatalos szemlyek, akik figyelemfelkelt viselkedskkel megvltoztatjk adott lovas lovaglsi tjt, engedly nlkli segtsgnyjtst hajtanak vgre, amelyrt a lovast kizrhatjk a versenybl. Ilyen esetekben a Hivatalos szemlyt az ltalnos Szablyzatban foglaltak szerint fegyelmi eljrs al vonhatjk.
8.5. Az engedly nlkli segtsgnyjts tnyt a Bri Testlet vglegesti.
8.6. Kivtelek
8.6.1. Bukst vagy lrl szllst kveten a lovasnak segtsget lehet nyjtani lova megfogsban, felszerelsnek (sajt vagy l) megigaztsban, lra szllsban illetve felszerelse rsznek vissza juttatsban (pl.: plca) akr lovon l, akr nem.
8.6.2. A lovas szmra informcit nyjthat az akadly br az akadly lekzdsnek sikeressgrl, pl. olyan esetben amikor sarok ugratsa esetn a l vagy lovas leveri a sarokzszlt.
9. Kizrst kveten
Kizrt versenyz nem folytathatja a versenyt s azonnal el kell hagynia a terepplyt. A versenyznek lpsben kell elhagynia a plyt akr lhton akr gyalogosan. E szably megszegit a Bri Testlet, kteles elmarasztalni.
Terepplya
1. Jellse
1.1. Piros s fehr hatrol zszlk
Piros s fehr zszlkat kell hasznlni a plya elejnek (start) s vgnek (cl), a ktelez thaladsi kapuk kt oldalnak s az akadlyok szleinek meghatrozsra. gy kell ket elhelyezni, hogy a versenyz a piros zszlt a jobb oldaln a fehret pedig a bal oldaln hagyja el.
1.2. Srga tbaigazt tblk.
Srga tbaigazt korongok hasznlata ajnlott a lovas lovaglsi tvonalnak jelzse rdekben. Ahol szksges ott feltntethet a szakasz betjele is a korongon. A korongok melletti elhalads nem megszabott.
1.3. Szmok s betk
Az A szakaszon valamennyi ktelez kaput, thaladsi pontot ajnlott sorrendben megszmozni s az adott szakasz betjelvel elltni. A D szakasz valamennyi akadlyt ktelez szmmal elltni. A D szakasz akadlyait vagy azok elemeit illetve opciit a szmozson fell ktelez betkkel is (A,B,C,D stb.) elltni. A D szakasz ktelez thaladsi pontjait (kapuit) az adott szakasz betjelvel s egyms utn kvetkez sorszmmal ajnlott elltni.
1.4. Start s cl jelzsei
A piros s fehr zszlk mellett a start s a cl vonalt jl lthat mdon tblval is ajnlott jellni.
2. Tvok s iramok
2.1. A tvokat s iramokat a kirt verseny nehzsgi foka hatrozza meg. A VII. FEJEZET-ben megadott hatrokon bell a Technikai Kldttel trtnt egyeztetst kveten a Terepplya Tervez kivlaszthatja a kvetelmnyt, amely megfelel az adott domborzati s talajadottsgokhoz illetve az rkez versenyzk felkszltsgi fokhoz. Bajnoksgok s kupk tvjai s iramai a megengedett maximumhoz kell kzeltsenek, kivtel ha ezt szlssges domborzati s idjrsi adottsgok nem teszik lehetv.
2.2. Az idtblzat kialaktsnak egyszerstse rdekben A szakaszokon az alapidket szszer egsz vagy fl percekre alaktani.
.
2.2. Brmely a VII. FEJEZET-ben feltntetett hatrokon trtn vltoztatsokhoz a Ftitkr s a Lovastusa Szakbizottsg Elnknek engedlye szksges.
3. Start s clvonalak
3.1. Az A szakasz cljnak a D szakasz startjnak kzelben kell lennie.
3.3. A D szakasz utols akadlya nem lehet a cl vonaltl kevesebb mint 30 s tbb mint 75 mterre.
4. Plyk rajzai
4.1. Valamennyi versenyznek a verseny eltt plyarajzot kell adni, amelyiken feltntetsre kerltek az egyes szakaszok plyinak vonalvezetsei.
4.2. A plyk rajzainak magukban kell foglalnia a kvetkezket: valamennyi szakasz startjt s cljt; a szmozott ktelez kapukat az A szakaszokon. A szmozott akadlyokat s ktelez kapukat a D szakaszokon; az egyes szakaszok hosszt; az alapidket s az idhatrokat.
Akadlyok
1. Definci
Adott trgy akkor nevezhet akadlynak amennyiben annak szls pontjait zszlk hatroljk s egyben szmmal is el van ltva. Valamennyi erkifejtst ahol az tlagos l s lovas pros thalad akadlynak vagy annak elemnek kell nyilvntani s annak megfelelen kell kizszlzni, szmmal illetve szksg esetn betvel elltni.
2. Tbb elembl ll s opcikkal vagy alternatvkkal rendelkez akadlyok
2.1. Tbb elembl ll akadlyok
Amennyiben kett vagy annl tbb erkifejtssel jr akadlyok egyms kzelsgben vannak elhelyezve s azt egymshoz tartoz, sszetett feladatknt terveztk, akkor az emltett erkifejtseket egyazon akadly azonos szmmal s kln betjelekkel (A, B, C stb.) elltott elemeinek kell tekinteni. Lovaglsa pedig a kombincik lovaglsnak szablyai szerint kell trtnjen a betk sorrendjben.
Amennyiben kett vagy tbb akadly annyira kzel van egymshoz, hogy meglls, buks vagy lrl ess esetn szinte lehetetlen lenne a soron kvetkez akadlyt vagy akadlyokat lekzdeni anlkl, hogy a mr lekzdtt vagy az azeltti akadlyt, akadlyokat mg egyszer ne kellene megugratni, azonos szmmal kell elltni s sorban kvetkez betjelekkel elltni.
2.2. Opcikkal vagy alternatvkkal rendelkez akadlyok
Amennyiben egy akadly lekzdhet egyetlen erkifejtssel viszont rendelkezik kett vagy tbb erkifejtssel megoldhat opcival, vagy alternatvval gy az utbb emltett akadlyokat egyazon akadly elemeiknt kln betjelekkel kell elltni.
2.3. Az opcik vagy alternatvk kln is zszlzhatk viszont ugyanazzal az akadly szmmal kell elltni ket. A klnll zszlzs esetben az egyenes tvonal betjeleit s hatrol zszlit fekete vonallal kell megjellni.
2.4. A TD a Bri testlettel kzsen engedlyezheti, hogy adott lovas, fekete svos zszlval (szmozssal) elltott kombinci hossz alternatv tvonaln keresztezze patanyomt, amennyiben az folyamatosabb teszi annak lovaglst. Az emltett engedmny nem vltoztatja meg a megegyez kombinci egyenes ton trtn lovaglsnak pontozst.
3. Akadlyok tpusai
3.1. Az akadlynak szilrdan rgztettnek, alakjban s megjelensben kifejezett jelleggel brnak kell lennie. A termszetes akadlyokat olyan formban kell megersteni, hogy az a verseny teljes idtartama alatt megrizhesse mreteit s jellegt.
3.2. Az olyan terepakadlyokat, ahol buks, lrl ess kvetkeztben l bennragadhat, fenn akadhat, gy kell megpteni, hogy amennyiben szksges gy gyorsan sztszedhetk majd visszaalakthat legyen sztszeds eltti formjukba. A sztszedhetsge egy az elbbiekben emltett akadlynak nem cskkentheti annak szilrdsgt.
3.3. Valamennyi vizes tkelsnl az akadly talaja szilrd s lland legyen.
3. Erkifejtsek szmai
4.1. A D szakasz erkifejtseinek szmt az VII. FEJEZET-ben meghatrozottak szerint kell kialaktani.
4.2. A terepakadly szakasz (D) erkifejtseinek szma azon erkifejtsek sszege amelyet az tlagos l vgrehajt a szakaszon.
5. Mretek
5.1. Az akadlyokat a VII. FEJEZET-ben engedlyezett magassgi s szlessgi mreteken bell, a versenyzk felkszltsgnek s sznvonalnak figyelembevtelvel kell megpteni.
5.2. Az akadly fix s merev rsznek egyik pontja sem haladhatja az adott kategria ltal engedlyezett maximlis magassgi s szlessgi mreteket ott, ahol a lovas azt vrhatan lekzdheti.
5.3. Brmely tpus vizes akadly esetn sem haladhatja meg a vz mlysge a 35 centimtert a vizes akadly teljes hosszban, a beugrs pontjtl a kiugrsig. A vizes akadly szlessge a be- s kiugrs pontja kztt (a vzben teljestend t) kiugrsnl elhelyezett akadly nlkl minimum 6 mter, kiugrsnl elhelyezett akadly esetn minimum 9 mter kell legyen.
5.4. Kizrlag szlessggel rendelkez akadlyok esetben (szraz vagy vizes rkok) egy elugrat kszb vagy svny elhelyezhet, amely nem haladja meg az 50 centimtert, viszont az akadly szlessgbe bele kell szmtani.
5.5. Kt-, Hrom (- s Ngycsillagos) versenyeken az 1.60 mtert meghalad ktelez leugrk szma maximum kett lehet. Egycsillagos versenyeken egy ktelez leugr mrete sem haladhatja meg az 1.60 mtert. A leugrk szma nem lehet tlzott.
6. Mrs mdja
6.1. Az akadly magassgt az tlag l elugrsi pontjhoz kpest mrjk. Az akadlyok szlessgt az azt meghatroz rudak, rnkk vagy egyb pt elemek kt kls legszlsbb pontja kztt kell mrni.
6.2. A Terep vizsga akadlyai: a strfolhat svnyes akadlyok szilrd rszeinek magassga nem haladhatja meg a VII. FEJEZET-ben, az adott kategria szmra engedlyezett egyb terepakadlyainak magassgi mreteit. A strfolhat akadly teljes magassga sosem haladhatja meg a 140 centimtert, illetve kevesebb sem lehet, mint amelyet a 4. fggelk tartalmaz. Az akadly strfolhat rszt gy kell megpteni, hogy az azt lekzd l a svnyben magban krt tenni ne tudjon. Bullfinchek – ritka, svnyes magas nvnyes akadlyok –, amelyek olyanok, amin a l vrhatan keresztl ugrik abban az esetben engedlyezettek amennyiben azok llaga lland a verseny teljes idtartamra.
6.3. Amennyiben az akadly jellegnl fogva (pl.: termszetes svny) annak magassga nem hatrozhat meg gy azt a legmagasabb fix pontot kell megmrni, amely alatt a l a legnagyobb lendlettel sem tud thatolni csak felette.
6.4. A leugr magassgt a fldet rs oldaln kell mrni az akadly legmagasabb pontjtl addig a pontig ahol az tlag l vrhatan fldet r.
Pontozs
1. Akadlyhibk
1.1. Engedelmessg megtagadsok
Els ellenszegls, kitrs vagy krzs: 20 hibapont
Msodik ellenszegls, kitrs vagy krzs ugyanannl az akadlynl: 40 hibapont
Harmadik ellenszegls, kitrs vagy krzs ugyanannl az akadlynl: Kizrs
Negyedik ellenszegls, kitrs vagy krzs a teljes D szakaszon: Kizrs
1.2. Lrl ess, buks
Lovas lrl esse: 65 hibapont
L s lovas buksa: Kizrs
Lovas msodik lrl esse a teljes D szakaszon: Kizrs
1.3. Veszlyes lovagls
A bntets mrtkt a Bri Testlet llaptja meg s hagyja jv a FEI ltalnos Szablyzatban foglaltaknak megfelelen. Az ltalnos Szablyzatnak megfelel bntetseken tl (figyelmeztets, brsg, kizrs stb.) a Bri Testlet tovbbi, maximum 25 hibaponttal is bntetheti a versenyzt.
2. Idhibk
2.1. Alapid tllpse esetn hibapontok msodpercenknt:
A s C szakaszokon 1 hibapont
B szakaszon 0,8 hibapont
D szakaszon 0,4 hibapont
2.2. Idhatr tllpse:
Brmely szakaszon Kizrs
3. Kizrs tovbbi okai
3.1. A kizrs vglegestsben, az albbi esetekben a Bri Testlet hoz dntst:
3.1.1. Az indt jelzse eltti akaratlagos elinduls esetben.
3.1.2. Akadly ugratsa vagy ugratsnak megksrlse fejvd s/vagy testvd felszerels nlkl, vagy a fejvd llszjnak lecsatolsa nlkl.
3.1.3. Egy elzst vgrehajt lovas akaratlagos zavarsa vagy hivatalos szemly tmutatsnak figyelmen kvl hagysa elzs ideje alatt.
3.1.4. Elzs kzben ms versenyz veszlybe sodrsa.
3.1.5. A megllt jelzs figyelmen kvl hagysa.
3.1.6. Engedly nlkli segtsgnyjts.
3.1.7. Ktelez thaladsi ponton rossz irnybl, korrigls nlkli thalads esetn.
3.2. A kizrs automatikus az albbi esetekben:
3.2.1. Sntasg vagy fradtsg a lszemln.
3.2.2. L mltatlan bntalmazsa.
3.2.3. Nem megfelel felszerels hasznlata esetn.
3.2.4. Plyatveszts kijavtsnak elmulasztsa esetn.
3.2.5. Akadly vagy ktelez thaladsi hely kihagysa.
3.2.6. Nem sorban kvetkez akadly ugratsa vagy akadly- illetve egyb hibapont szerzse a nem soron kvetkez akadly ugratsa kzben; ktelez thaladsi pont nem sorrendben trtn lekzdse.
3.2.7. Akadly rossz irnybl trtn megugratsa |